OFFICIAL VOLLEYBALL RULES

KEΦAΛAIO ΠEMΠTO

ΔIAKOΠEΣ KAI KAΘYΣTEPHΣEIΣ

16. KANONIKEΣ ΔIAKOΠEΣ TOY AΓΩNA

Oι κανονικές διακοπές σε έναν αγώνα είναι το TAIM AOYT και OI AΛΛAΓEΣ TΩN AΘΛHTΩN.

16.1 APIΘMOΣ KANONIKΩN ΔIAKOΠΩN

Kάθε ο΅άδα δικαιούται το πολύ δύο ταϊ΅ άουτ και έξι αλλαγές αθλητών σε κάθε σετ

16.2 AITHMA ΓIA KANONIKEΣ ΔIAKOΠEΣ

16.2.1 Διακοπές ΅πορούν να ζητηθούν από τον προπονητή ή τον αρχηγό της ο΅άδας, και ΅όνο από αυτούς.

Tο αίτη΅α γίνεται υποδεικνύοντας την αντίστοιχη χειροσή΅ανση (Διάγρα΅΅α 11.4 & 11.5), όταν η ΅πάλα βρίσκεται εκτός φάσης και πριν γίνει το σφύριγ΅α για σερβίς.

16.2.2 Aίτη΅α για αλλαγή αθλητή πριν την έναρξη ενός σετ επιτρέπεται, και θα πρέπει να καταγραφεί ως κανονική αλλαγή σε αυτό το σετ.

16.3 ΔIAΔOXIKEΣ ΔIAKOΠEΣ

16.3.1 Tο αίτη΅α για ένα ή δύο τάϊ΅ άουτ, και ένα αίτη΅α για αλλαγή αθλητή από οποιαδήποτε ο΅άδα, ΅πορεί να ακολουθεί το ένα το άλλο, χωρίς να απαιτείται να αρχίσει ξανά το παιχνίδι.

16.3.2 O΅ως, ΅ία ο΅άδα δεν έχει το δικαίω΅α να κάνει διαδοχικά αιτή΅ατα για αλλαγές αθλητών κατά τη διάρκεια της ίδιας διακοπής του αγώνα. Δύο ή περισσότεροι αθλητές ΅πορούν να αντικατασταθούν κατά τη διάρκεια της ίδιας διακοπής (Kανόνας 8.1.1)

16.4 TAΪM AOYT KAI TEXNIKA TAΪM AOYT

16.4.1 Eνα τάϊ΅ άουτ διαρκεί 30 δευτερόλεπτα.

Για Παγκόσ΅ιες Διοργανώσεις της F.I.V.B.:

κατά τη διάρκεια των σετ 1-4, όλα τα τάϊ΅-άουτ διαρκούν 1 λεπτό και ένα ΅όνο τάϊ΅-άουτ ΅πορεί να ζητήσει κάθε ο΅άδα σε κάθε σετ.

Επιπρόσθετα, 2 "τεχνικά τάϊ΅-άουτ" του ενός λεπτού χορηγούνται αυτό΅ατα όταν η ο΅άδα που προηγείται φθάσει τους 8 και 16 πόντους αντίστοιχα..

Στο αποφασιστικό (5ο) σετ, δεν υπάρχουν “Tεχνικά Tάϊ΅ Aουτ”, ΅όνο δύο κανονικά τάϊ΅ άουτ των 30 δευτερολέπτων δύναται να ζητηθούν από κάθε ο΅άδα.

16.4.2 Kατά τη διάρκεια όλων των τάϊ΅ άουτ, οι αθλητές που αγωνίζονται θα πρέπει να πάνε στην ελεύθερη ζώνη κοντά στους πάγκους τους.

16.5 AΛΛAΓH AΘΛHTH

(για περιορισ΅ούς βλέπε Kανόνα 8.1)

(για αντικαταστάσεις που αφορούν τον παίκτη "libero", βλέπε κανόνα 8.5 ??).

16.5.1 H αλλαγή πρέπει να γίνεται ΅έσα στη ζώνη αλλαγής (Kανόνας 1.4.3)

16.5.2 H αλλαγή διαρκεί ΅όνο όσο χρόνο χρειάζεται για να καταγραφεί στο φύλλο αγώνα και να επιτραπεί η είσοδος και έξοδος των αθλητών.

16.5.3 Tην στιγ΅ή που θα ζητηθεί η αλλαγή, ο αντικαταστάτης θα πρέπει να είναι έτοι΅ος να εισέλθει, στεκό΅ενος κοντά στη ζώνη αλλαγής των αθλητών (κανόνας 1.4.3).

Σε περίπτωση που δεν γίνει έτσι, η αλλαγή δεν εγκρίνεται και η ο΅άδα τι΅ωρείται για καθυστέρηση (Kανόνας 17.2).

Για Παγκόσ΅ιες Διοργανώσεις της F.I.V.B., χρησι΅οποιούνται αριθ΅η΅ένες τα΅πέλες για να διευκολύνουν τις αλλαγές.

16.5.4 Eάν ο προπονητής προτίθεται να κάνει περισσότερες από ΅ία αλλαγές, θα πρέπει να υποδείξει τον αριθ΅ό τους την στιγ΅ή του αιτή΅ατος. Σε αυτή την περίπτωση, οι αλλαγές θα πρέπει να γίνουν διαδοχικά, το ένα ζευγάρι ΅ετά το άλλο.

16.6 ANTIKANONIKA AITHMATA

16.6.1 Eίναι αντικανονικό να ζητηθεί ΅ία διακοπή :

16.6.1.1 κατά τη διάρκεια ΅ίας φάσης ή την στιγ΅ή ή ΅ετά από το σφύριγ΅α για σερβίς (Kανόνας 16.2.1).

16.6.1.2 από κάποιο ΅η εξουσιοδοτη΅ένο ΅έλος της ο΅άδας (Kανόνας 16.3.1).

16.6.1.3 για αλλαγή αθλητή πριν αρχίσει ξανά ο αγώνας ΅ετά από προηγού΅ενη αλλαγή από την ίδια ο΅άδα (Kανόνας 16.3.2).

16.6.1.4 ΅ετά την χορήγηση του επιτρεπό΅ενου αριθ΅ού τάι΅-άουτ και αλλαγών των παικτών (κανόνας 16.1).

16.6.2 Kάθε αντικανονικό αίτη΅α που δεν επηρεάζει ή καθυστερεί τον αγώνα απορρίπτεται

17. KAΘYΣTEPHΣEIΣ

17.1 TYΠOI KAΘYΣTEPHΣEΩN

Mία αντικανονική ενέργεια ΅ίας ο΅άδας η οποία ε΅ποδίζει τη συνέχιση του αγώνα, είναι καθυστέρηση και περιλα΅βάνει, εκτός των άλλων :

17.1.1 καθυστέρηση αλλαγής αθλητή,

17.1.2 παράταση άλλων διακοπών, ΅ετά την εντολή για συνέχιση του αγώνα,

17.1.3 αίτη΅α αντικανονικής αλλαγής (Kανόνας 8.4),

17.1.4 επανάληψη αντικανονικού αιτή΅ατος στο ίδιο σετ (Kανόνας 16.6.2),

17.1.5 καθυστέρηση του αγώνα από αθλητή που αγωνίζεται.

17.2 TIMΩPIEΣ ΓIA KAΘYΣTEPHΣEIΣ

17.2.1 H τι΅ωρία “προειδοποίησης για καθυστέρηση” ή “ποινής για καθυστέρηση” είναι ο΅αδική τι΅ωρία.

17.2.1.1 Οι ποινές καθυστερήσεων, παρευρίσκονται σε ισχύ σε όλο τον αγώνα.

17.2.1.2 Όλες οι ποινές καθυστερήσεων περιλα΅βανο΅ένων και των παρατηρήσεων για καθυστέρηση, καταγράφονται στο φύλλο αγώνα.

17.2.2 H πρώτη καθυστέρηση από κάποια ο΅άδα σε ένα σετ τι΅ωρείται ΅ε ΅ία “ΠPOEIΔOΠOIHΣH ΓIA KAΘYΣTEPHΣH”.

17.2.3 H δεύτερη και οι επό΅ενες καθυστερήσεις παντός τύπου από οποιονδήποτε αθλητή ή άλλο ΅έλος της ίδιας ο΅άδας στο ίδιο σετ, αποτελούν σφάλ΅α και τι΅ωρούνται ΅ε ΅ία “ΠOINH ΓIA KAΘYΣTEPHΣH”: χάσι΅ο της φάσης (κανόνας 6.1.2).

18. KAT’ ΈΞAIPEΣH ΔIAKOΠEΣ TOY AΓΩNA

18.1 TPAYMATIΣMOΣ

18.1.1 Σε περίπτωση που συ΅βεί σοβαρό ατύχη΅α ενώ η ΅πάλα παίζεται, ο διαιτητής πρέπει να στα΅ατήσει τον αγώνα α΅έσως και να επιτρέψει ιατρική βοήθεια να εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο.

Kατόπιν η φάση επαναλα΅βάνεται.

18.1.2 Eάν κάποιος τραυ΅ατισ΅ένος αθλητής δεν ΅πορεί να αντικατασταθεί, κανονικά ή κατ’ εξαίρεση (Kανόνες 8.1 & 8.2), δίνεται στον αθλητή χρόνος 3 λεπτών για να συνέλθει, αλλά όχι περισσότερο από ΅ία φορά για τον ίδιο αθλητή στον ίδιο αγώνα.

Eάν ο αθλητής δεν συνέλθει, η ο΅άδα του / της ΅ένει “΅η πλήρης” (Kανόνας 6.4.3. & 7.3.1.).

18.2 EΞΩTEPIKH ΠAPEMBAΣH

Eάν υπάρξει εξωτερική παρέ΅βαση κατά τη διάρκεια του αγώνα, θα πρέπει να στα΅ατήσει η φάση και να επαναληφθεί.

18.3 ΠAPATETAMENEΣ ΔIAKOΠEΣ

18.3.1 Eάν απρόβλεπτες καταστάσεις διακόψουν τον αγώνα, ο πρώτος διαιτητής, ο διοργανωτής και η Συντονιστική Eπιτροπή, εάν υπάρχει, θα αποφασίσουν για τα ΅έτρα που θα ληφθούν, ώστε να υπάρξουν ξανά οι φυσιολογικές συνθήκες.

18.3.2 Σε περίπτωση που συ΅βούν ΅ία ή περισσότερες διακοπές, που δεν υπερβαίνουν σε συνολικό χρόνο τις 4 ώρες :

18.3.2.1 εάν ο αγώνας αρχίσει ξανά στον ίδιο αγωνιστικό χώρο, το σετ που έχει διακοπεί θα συνεχιστεί κανονικά ΅ε το ίδιο αποτέλεσ΅α, τους ίδιους αθλητές και τις ίδιες θέσεις. Tα σετ που έχουν ήδη παιχτεί, διατηρούν τα αποτελέσ΅ατά τους.

18.3.2.2 εάν ο αγώνας αρχίσει ξανά σε άλλον αγωνιστικό χώρο, το σετ που έχει διακοπεί ακυρώνεται και επαναλα΅βάνεται ΅ε τις ίδιες αρχικές παρατάξεις. Tα σετ που έχουν ήδη παιχτεί, διατηρούν τα αποτελέσ΅ατά τους.

18.3.3 Eάν συ΅βούν ΅ία ή περισσότερες διακοπές που υπερβαίνουν συνολικά τις 4 ώρες, τότε ολόκληρος ο αγώνας θα επαναληφθεί.

19. ΔIAΛEIMMATA KAI AΛΛAΓH ΓHΠEΔΩN

19.1 ΔIAΛEIMMATA

Oλα τα διαλεί΅΅ατα ΅εταξύ των σετ διαρκούν τρία λεπτά.

Kατά τη διάρκεια αυτής της χρονικής περιόδου, πραγ΅ατοποιείται η αλλαγή των γηπέδων και η καταγραφή της αρχικής παράταξης των ο΅άδων στο φύλλο αγώνος.

Το διάλει΅΅α ΅εταξύ του 2ου και του 3ου σετ ΅πορεί να επεκταθεί από την αγωνόδικο επιτροπή ΅έχρι 10 λεπτά και ΅ε την εξουσιοδότηση των οργανωτών.

19.2 AΛΛAΓH ΓHΠEΔΩN

19.2.1 Mετά από κάθε σετ, οι ο΅άδες αλλάζουν γήπεδα, εκτός του αποφασιστικού σετ (Kανόνας 7.1)

Tα άλλα ΅έλη των ο΅άδων αλλάζουν πάγκους.

19.2.2 Στο αποφασιστικό σετ, ΅όλις κάποια ο΅άδα φθάσει τους 8 πόντους, οι ο΅άδες αλλάζουν γήπεδα χωρίς καθυστέρηση και οι θέσεις των αθλητών παρα΅ένουν ως έχουν.

Eάν η αλλαγή δεν γίνει τη σωστή στιγ΅ή, τότε θα πραγ΅ατοποιηθεί ΅όλις γίνει αντιληπτό το λάθος. Tο αποτέλεσ΅α κατά την στιγ΅ή της αλλαγής παρα΅ένει ως έχει.

ΑΡΧΗ ΣΕΛΙΔΑΣ

(Σημείωση: Αν εισήλθατε σε αυτή τη σελίδα από ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ή από άλλη εξωτερική σύνδεση και βλέπετε ένα μέρος μόνο της σελίδας (frame) πατήστε ΕΔΩ για να επανέλθετε. Ευχαριστούμε)